Q&A

Zde najdete odpovědi na nejčastější kladené otázky. Pokud zde nenaleznete odpověď, nebo budete chtít více informací, kontaktujte mne přes formulář na stránce OBJEDNÁVKY

Kolik fotografií zvládnete vyfotit za den?

Obecně – minimálně 8, maximálně 20-25. Počet se bude lišit rozlohou fotografovaného místa, komplexností fotografií a tím, kolik času zabere příprava na jednotlivé záběry – úpravy prostoru, staging, nasvětlení. Někteří klienti vyžadují pouze 4 maximálně reprezentativní fotografie, další zase desítky snímků pro kompletní dokumentaci svých projektů.

Proč trvá focení delší dobu?

I když mohu vejít do místnosti, jednoduše stisknout spoušť a přesunout se dál, mým klientům (i mně) vyhovuje přesně opačný přístup. Místo pouhého „zdokumentování“ prostoru se snažím během focení dotvořit náladu a atmosféru. Chci, aby mé fotografie zaujaly na první pohled, aby v divákovi vzbudily emoce, touhu místo navštívit, probudily zájem zjistit víc. A to stojí za trochu víc práce. Přestavování nábytku, hledání nejlepších úhlů, práce se světlem…to vše je třeba udělat, než mohu vyfotit snímek, o kterém jsem si jistý, že diváka osloví. Chci vytvářet fotografie, které mí klienti budou chtít využívat roky, co nejvíc to bude možné a budou na ně pyšní.

Jak to, že fotografie působí tak čistě, dynamicky a ostře?

V kostce – nasvícení a postprodukce. Při focení používám kombinaci několika dálkově ovládaných blesků a speciálních pevných LED světel.  Během postprodukce pak pracuji s každou fotografií tak dlouho, dokud není výsledek perfektní.

Kolik to stojí?

Protože různí klienti mívají různé požadavky, každý projekt je naceněn individuálně. Jistě nejsem nejlevnější fotograf, ale kvalitní fotky Vašich projektů Vás ani finančně nezruinují. Jsem flexibilní a schopný pracovat s širokým rozpětím rozpočtů.

Vyžadujete zálohu?

Na všechny projekty (kromě pravidelných spoluprácí, které jsou fakturovány hromadně) je vyžadována záloha 50% před započetím fotografování. Druhá polovina je účtována po dodání kompletních retušovaných fotografií. Zálohy a faktury je možné platit kreditní kartou, PayPal, bankovním převodem. Nejsem plátcem DPH.

Můžete "to" vyretušovat ve Photoshopu?

S nejvyšší pravděpodobností – ano.  Pokud máte požadavek něco změnit, vyměnit, „zmizet“, nebo upravit (nejčastější požadavky bývají na odstranění kabelů, úpravy výhledů z oken, odstranění požárních sprinklerů, alarmů, prasklin či nečistot na stěnách…), stačí dát během focení vědět a na dodaných fotografiích již bude vše vyretušováno.

Je možné dělat úpravy po focení?

Po fotografování a postprodukci jsou fotografie nahrány do soukromé galerie, kde mohou klienti fotografie prohlížet, sdílet a stahovat náhledy a určit si případné změny. První kolo úprav (retuší) je vždy v ceně.